Ovaj značajan datum proglašen je 20. novembra 1954. u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Pet godina kasnije, 20. novembra 1959., Ujedinjene nacije su usvojile Deklaraciju o pravima djeteta, a 30 godina potom i Konvenciju o pravima djeteta, koju je prihvatila i Bosna i Hercegovina.
Rezolucijom od 14. decembra 1954. godine, Generalna skupština UN preporučila je da sve zemlje obilježavaju Svjetski dan djeteta, kao međunarodni dan bratstva i razumjevanja među djecom. Državama je preporučeno da tim povodom organizuju aktivnosti posvećene promovisanju dobrobiti djece širom svijeta.
Kroz Milenijumske ciljeve razvoja svjetski lideri su 2000. godine kao teme istakli smanjenje siromaštva, zaustavljanje širenja HIV-a i side, kao i pružanje univerzalnog osnovnog obrazovanja. Kao rok za dostizanje tih ciljeva navedena je 2015. godina. UNICEF ističe da se šest od osam Milenijumskih ciljeva direktno odnosi na djecu, a njihovo ostvarenje trebalo bi da donese značajna poboljšanja kvaliteta njihovog života.
Svjetski dan djeteta nije samo dan za slavlje, već i način da se podigne nivo svijesti o djeci širom svijeta koja trpe nasilje, eksploataciju i diskriminaciju. U nekim zemljama djeca su prisiljena da rade, učestvuju u oružanim sukobima, žive na ulici, izložena su zbog religije, kao manjina, ili zbog invaliditeta.