ČAJEVI PROTIV KAŠLJA

Kašalj se najčešće događa kao posljedica bakterijske ili virusne infekcije dišnih puteva. 

Najčešći je u zimskim mjesecima kada imunitet još više pada pa je čovjek izloženiji bakterijama i virusima. Osim kašlja, često dolazi i do kihanja, otečenog grla, povišene temperature, infekcije sinusa, glavobolje, bolova… Iako kašalj može biti simptom i nekih ozbiljnih bolesti poput tuberkuloze ili upale pluća, to se ne događa često. Najčešće se javlja kao dosadan simptom infekcije ili kao reakcija na alergiju.

Odlična vijest je da za liječenje kašlja ne morate odmah ići kod liječnika i piti antibiotike koji ponekad mogu učiniti više štete nego koristi. Posebice ako se radi o virusnoj infekciji kada antibiotici ne mogu pomoći u izlječenju. Da biste se riješili napornog kašlja koji može potrajati i tjednima najbolje će vam pomoći čajevi protiv kašlja. Ljekovito bilje i eterična ulja pomažu u smanjenju i suzbijanju svih vrsta kašlja.

Čaj od bijelog sljeza

Sljez je moćan lijek koji prvenstveno radi s ciljem smirivanja kašlja. Tradicionalno se koristi od davnina, a njegova brojna ljekovita svojstva potvrđena su i mnogobrojnim istraživanjima. Sljez se sastoji od polisaharidne sluzi koja djeluje protuupalno te pomaže u obnavljanju sluznice. Sljez se koristi kod svih respiratornih infekcija i nadraženih sluznica ždrijela i usta.

Postoje dvije vrste sljeza, korijen bijelog sljeza i korijen crnog sljeza, a po ljekovitosti prednjači bijeli sljez jer se u njemu nalazi više ljekovite sluzi, prenosi Savjetnica

Sljez se često koristi i kod liječenja začepljenog nosića kod malih beba i djece, a tada se koristi kao macerat koji se ukapava u nos.

Čaj od bijelog sljeza uvijek se priprema u kombinaciji s hladnom vodom kako bi se očuvala sve ljekovita svojstva iz sluzi bijelog sljeza. U 2 decilitra hladne vode dodajte jednu veliku žlicu korijena bijelog sljeza i ostavite da odstoji tri sata. Za to vrijeme korijen bijelog sljeza će nabubriti. Nakon toga, voda se procijedi i zagrije. Budite oprezni kod zagrijavanja i otopinu bijelog sljeza nikada ne zagrijavajte iznad 50 stupnjeva da ne uništite njegovu ljekovitost. Kod kašlja i jake nadraženosti grla preporučuje se piti čaj od bijelog sljeza u malim gutljajima.

Čaj od đumbira

Čaj od đumbira se već tisućama godina koristi za prirodno liječenje kašlja. Najčešće se preporučuje u hladnim danima jer ima odlična svojstva zagrijavanja tijela. Potiče cirkulaciju pa tako pomaže tijelu da se bolje nosi sa svim vrstama kašlja i prehlada. Ovaj moćan izdanak prepun je vitamina i minerala od čega prednjače vitamini B i C te minerali magnezij, bakar, kalij i mangan. Djeluje protuupalno, čisti i umiruje. Iako ga možda najčešće koristimo kao začin u azijskim jelima, čaj od đumbira će na prirodan način izliječiti kašalj i mnoge druge bolesti.

Da biste pripremili jednu šalicu đumbirovog čaja bit će vam potrebne do tri ploške đumbira, odnosno jedna čajna žličica naribanog đumbira koju prelijte s 2,5 decilitra prokuhane i kipuće vode. Pripremljeni čaj poklopite pa ostavite da odstoji 10 minuta. Nakon toga procijedite i ohladite pa dodajte med i limun.

Za liječenje kašlja preporučuje se više od pola litre čaja dnevno. Možete ga piti dok je još topao ili skuhati više odjednom pa piti ohlađen.

Čaj od majčice dušice

Majčina dušica se koristi u prirodnom liječenju velikog broja bolesti, a prednjači sigurno u liječenju kašlja. Odličan je prirodni lijek za sva plućna oboljenja, bronhitis i astmu, a djeluje tako da razrjeđuje sluz i pomaže u iskašljavanju. Osim toga, majčina dušica je i snažan antiseptik pa umiruje jaki kašalj i sprečava daljnje širenje infekcije dišnih puteva. Čaj od majčine dušice je u Njemačkoj priznat kao lijek za kašalj, bronhitis i hripavac.

Da biste pripremili ljekoviti čaj od majčine dušice, za jednu šalicu trebat će vam dvije male žličice majčine dušice koje ćete preliti s 2 decilitra kipuće vode. Nakon što bilje odstoji 10-ak minuta, procijedite i dodajte meda i limuna. Ako želite pripremiti više čaja odjednom, slobodno povećajte decilitre i dozu bilja.

Ovo su najbolji čajevi za liječenje kašlja, a osim njih možete kombinirati i čajeve od sladića, marulje, komorača, anisa i trputca.

Osim čajeva, u prirodnom liječenju kašlja pomoći će vam i islandski lišaj, limun, med, češnjak, ljuta papričica i crveni luk. Kada vas uhvati kašalj, isprobajte ove čajeve koji brzo i efikasno liječe kašalj. Od sada se više ne morate bojati zime i zimskih bolesti. Čajeve protiv kašlja možete piti i preventivno jer većina njih je jako ukusna te djeluju i protiv nekih drugih bolesti.