KESTEN – ZDRAVA POSLASTICA JESENI, EVO KAKO GA PRIPREMITI

Kuhani ili pečeni kesteni su jedna od glavnih poslastica jeseni, a ako ih ne želite kupovati, slobodno vrijeme provedite u prirodi tražeći kestene.

Plodovi kestenovog drveta obilježavaju svaku jesensku sezonu

Astanea sativa ili kesten je plod blago slatkastog okusa i visoke hranjive vrijednosti. Ova se nutritivna voćka u gastronomiji upotrebljava za pripremu raznih delicija, pirea, torti, kruha ili juha, a mogu služiti i kao dekoracija jesenskog stola. Važno je znati da će on svim jelima dati pomalo slatkast okus.

Kesten i zdravlje

Plodovi kestenovog drveta su bogati izvor vitamina C, K, B1, kalcija, željeza i kalija. Želite li ojačati muskulaturu ili se riješiti anemije – jedite kesten. Kesteni sadrže najmanje masnoća od svog orašastog voća, ali i više škroba što ga čini teže probavljivim.Narodna medicina od davnina koristi divlji kesten kao lijek za proširene vene i hemeroide. Najjaktivniji sastojak kestena je escin, a studije na laboratorijskim životinjama potvrdile su njegovu tradicionalnu primjenu kao lijeka, prenosi Ordinacija.

 

Kesten može pomoći u oporavku mikroskopskih rupica u krvnim žilama i kapilarama. Zahvaljujući ovoj namirnici, vaše će žile biti elastične što će spriječiti oticanje i oštećenje. Konzumacija kestena će pogodovati umornim i bezvoljnim osobama.

 

Kako se priprema kesten?

Za odvajanje kože od mesa potreban vam je oštar nož kako bi zarezali horizontalnu liniju ili veliko X na ravnom dijelu kestena prije kuhanja ili pečenja kako se on ne bi raspao.

Kuhanje kestena: Kesten prelijte hladnom vodom, zakuhajte i ostavite tako tri minute. Maknite s vatre i vadite iz vode jedan po jedan, te ih ogulite dok su topli jer naknadno guljenje postaje teško.

Pečenje kestena: Zarežite ih nožem kako je opisano. Stavite u posudu za pečenje, te u pečenicu na 15 do 20 minuta (temperatura neka bude 200 stupnjeva). Povremeno promiješajte i poslužite vruče!

Pečeni kesten ima veću energetsku vrijednost, veću količinu bjelančevina, masti, vitamina i dvostruko veću količinu ugljikohidrata. Isto tako, sadrži vitamin E i fitokemikalije koji nisu zastupljeni u kuhanom kestenu, dok kuhani kesten sadrži veću količinu mineralnih sastojaka.