VLADA ZDK PRIPREMA KONKRETNE MJERE PROTIV KORUPCIJE

Tim Vlade Zeničko-dobojskog kantona za borbu protiv korupcije u protekle dvije godine aktivno je radio na uspostavi efikasnog sistema prevencije korupcije u javnom sektoru ZDK-a.

“U svim javnim institucijama su imenovani koordinatori, sačinjeni su operativni planovi i planovi integriteta te se prati njihovo provođenje, a uspostavljena je i dobra saradnja sa međunarodnim organizacijama i institucijama. Uspostava sistema je započeta od nule, tako da smo u protekle dvije godine predano radili”, kazala je predsjednica ovog tijela Meliha Omerspahić, tokom prezentacije dosadašnjih rezultata rada i planova za članove Vlade, Skupštine i drugih institucija ZDK-a.

Premijer Mirza Ganić istakao je da je borba i prevencija korupcije jedan od strateških ciljeva ove vlade, te da će zajedno sa Timom i drugim tijelima tražiti konkretna rješenja i mjere za suzbijanje korupcije.

“Ono što nama treba u institucijama jesu elektronski sistemi, od protokola do sistema za rad i praćenje sistema poticaja, kako bismo mogli pratiti procedure i prevenirati korupciju. S ovog mjesta želim poručiti da se za borbu protiv korupcije ne zalažemo samo deklarativno, nego ćemo to pokazati i djelima. To je dvostran proces, tako da moramo raditi i na podizanju svijesti naših građana da svojim djelima ne učestvuju u korupciji”, kazao je Ganić, koji je o mjerama protiv korupcije već razgovarao sa članovima kantonalnog Tima za borbu protiv korupcije, OSCE-a i CCI-a.

Ovom prilikom predstavljene su i naredne aktivnosti koje će Tim provoditi. U tom smislu o projektima i planiranim aktivnostima govorili su predstavnici OSCE-a, zatim Zoran Jachev, tim lider projekta “Podrška implementaciji antikorupcijskih strategija u BiH” finansiranog od strane Evropske komisije u BiH te Erduan Kafedžić, šef Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo, koji je podijelio iskustva iz projekta “Informacione tehnologije u podršci prevencije korupcije”.

“U KS smo razvili različite transparentne baze podataka i uspostavili savremene mehanizme prijave korupcije. Ti mehanizmi već daju rezultate, jer po prijavama se već postupa na različitim nivoima tužilaštva, a spremni smo iskustva podijeliti sa ZDK”, kazao je Kafedžić.

Hašim Šabotić, direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) založio se za proširivanje nadležnosti tijela za borbu protiv korupcije, kojih u BiH ima 14.

“Tužilac je taj koji, po Zakonu o krivičnom postupku, može da animira sve one institucije koje mogu na bilo koji način doprinijeti da se procesuiraju koruptivna krivična djela. Drugi način borbe protiv korupcije jeste upravo ovaj preventivni, ali Agencija za borbu protiv korupcije i ova ad hoc tijela ne mogu poduzimati operativne radnje, što bi im u određenoj mjeri trebalo omogućiti”, kazao je Šabotić.