Zeleni čaj vodi porijeklo iz Kine, gdje je narodna medicina vjerovala da liječi gotovo sve bolesti, od glavobolje, zubobolje pa do psihičkih bolesti, primjerice depresije.
Ovaj čaj je naročito poželjan jer su istraživanja pokazala da redovito kozumiranje zelenog čaja ima iscjeljujući učinak zahvaljujući sastojku epigallocatechin gallate ili EGCG. Četiri šoljice zelenog čaja dnevno, ako ga uzimate redovito, smanjuju rizik od srčanog i moždanog udara, smanjuju upalu i ukupnu količinu holesterola u krvi, kaže dr. Lejla Kažinić Kreho.
Da da bi zeleni čaj imao pozitivan učinak na zdravlje, potrebno je piti najmanje tri šoljice dnevno, pri čemu doktorica preporučuje kao najbolji izbor matcha zeleni čaj jer ima 10 puta više antioksidansa nego obični zeleni čaj. Poznato je i da vas ovaj čaj adrenalinski digne, ali vas neće uznemiriti. Ipak, ne preporučuje se ovaj čaj piti nakon tri sata poslijepodne jer može izazvati nesanicu.
Mnogi se ljudi barem povremeno suočavaju s nadutošću, a razlozi nadutosti mogu varirati. U slučaju blažih smetnji vrlo su djelotvorni domaći pripravci. Jedan od najboljih je kombinacija zelenog čaja, papaje i Aloe vere, a redovito konzumiranje znatno će popraviti situaciju za manje od sedam dana.
Priprema zelenog čaja
Čajnu kašičicu zelenog čaja prelijte s 2 dl vruće, ali ne kipuće vode (najbolje vodom zagrijanom na 70 stepeni Celzijevih). Ostavite poklopljeno tačno tri minute, zatim procijedite. Najbolje je piti nezaslađeni čaj.
Pozitivan učinak
- Smanjuje stres
- Potiče cirkulaciju
- Štiti zdravlje srca
- Prevencija Alzheimerove bolesti
- Prevencija HPV-a
- Popravlja koncentraciju
- Prevencija Parkinsonove bolesti
- Potiče mršavljenje
- Kontrolira dijabetes
- Štiti zglobove
Negativan učinak
Kao negativne učinke zelenog čaja znanstvenici navode jedino preveliku količinu kofeina, koja ima jako djelovanje na živčani sustav. Zbog toga može pobuditi anksioznost i nesanicu, naročito ako se dnevno konzumira više od dvije šoljice čaja, što je potrebno kako bi čaj imao svoj učinak.